E-Postalar Robotlar Tarafindan Yaziliyor!

30.9.2018

Istatistige göre Gmail'de epostalarin bir kismini, yapay zekadan yardim alarak göndermeye basladik!

Gmail'in yakin zamanda kullanima sundugu Smart Reply (Akilli Yanit) özelligi, makine ögrenmesinin gücünü kullanarak size gelen e-postalara otomatik yanitlar olusturmayi hedefleyen bir sistem. Bu otomatik cevaplar bazen oldukça uygun olmalari sebebiyle bize yardimci oluyor, bazen de bu durum ürkütücü seviyelere ulasabiliyor.

"Tesekkürler." veya "Tamam. Benim için uygun." gibi kisa yanitlari otomatik olarak olusturarak zaman kazandiran bu sistem görünüse göre mail trafigini yönetme konusunda bizlere faydali olma konusunda basarili. Öyle ki, artik Gmail üzerinden atilan 10 e-postadan biri Smart Reply tarafindan yaziliyor.

 

Wall Street Journal'in ortaya çikardigi raporlar ile Google'a ulasan CNET, bu verilerin teknoloji devi tarafindan dogrulandigini belirtiyor. Akilli Yanit özelligi, Smart Reply adi altinda Google tarafindan deneysel bir Gmail istemcisi olarak gelistirilen Inbox uygulamasina 2017 yilinda giris yapmis ve Inbox kullanicilarinin verdigi yanitlarin %12'sini yazmayi basarmisti. Ancak Inbox istemcisinin sahip oldugu kullanici kitlesi, Gmail kullanici kitlesi olan 1 milyar gibi bir sayiyi temsil etmek açisindan yetersiz. Bunun yaninda Google, geçtigimiz günlerde Inbox uygulamasini Mart 2019'da kullanima kapatacagini açikladi.

Google'in ürün denetim direktörü Ajit Varma, Wall Street Journal'a yaptigi açiklamada Akilli Yanit özelliginin kullanicilardan da olumlu geri bildirim aldiginin altini çizdi. Bunun yaninda akilli telefonunuz üzerinde Gmail kullaniyorsaniz, bu özelligi kapatma özgürlügüne sahipsiniz. Google'in makinelerinin konusmalariniza otomatik yanitlar olusturuyor olmasi sizi rahatsiz ediyorsa, önümüzdeki haftalarda Akilli Yanit'i Gmail'in masaüstü websitesinde de kapatma seçenegine kavusabileceksiniz.

 

Haber Başlıkları

::::::::::::::        Tüm Haberler         ::::::::::::::
Bilgi Başlıkları

::::::::        Tüm Bilgilendirmeler        :::::::::
Makaleler

:::::::::::        Tüm Makaleler        ::::::::::::
Copyright (c) Ferdi DOĞAN